Jak jsem začala víc naslouchat svým dětem

Jednou mě jedna žena upozornila na to, že bojuji se svojí dcerou, že ji srážím. A zbytečně.
Neviděla jsem to. Tenkrát jsme se hodně zastyděla a přemýšlela o tom. Začala jsem to zkoušet jinak. Díky tomuto upozornění.

Otevřela jsem se a začala více naslouchat okolí, ostatní rodiče, ostatní děti, sledovat jejich vzájemné vztahy a způsoby komunikace. Důležité bylo, že jsem se tomuto tématu otevřela a následně ke mně mohly proudit užitečné informace a podněty. Jeden kamarád mi poradil, ať zkusím nastoupit do jejího vlaku a nikoli jet ve svém vlaku proti ní.

Pak nastala situace, rozpor a já se v duchu zeptala, co je ten její vlak. Hned jsem věděla.
Její vlak byl o tom, že si nechtěla obléci čepičku. Dříve bych to brala jako odpor, jako zlobení, jako neposlušnost.
Ale tam byl důvod. Proč čepičku nechtěla? Čepička jí byla nepříjemná, škrábala ji na hlavně.
A ne proto, že nechce žádnou čepičku, a že je neposlušná a zlobivá a nevím co ještě.
Našly jsme SPOLEČNĚ řešení, jinou čepičku. TO byl ten její vlak.

Čepičku vnímejte prosím jako symbolické vyjádření pro potenciální nedorozumění. Život přináší další situace a přicházejí nové formy těchto „čepiček“. Někdy to jde snadno, a někdy mi to dává zabrat.

Od té doby se naše vztahy hodně zlepšily a naše spory nás posouvají, začínáme společně nacházet ty správné čepičky.
Když jsem někde na výletě, na horách s jinými rodinami, pozoruji, že dost často tam chybí vůle, ochota a snaha nacházet přijatelné čepičky. Děti jsou potom nuceny nosit ty škrábací a jsou nespokojené, protivné a naštvané a často dlouhodobě. A v rodině potom není soulad a porozumění. Dlouhodobě trvající nespokojenost a škrábací čepička může vést až k onemocnění dítěte.

Hledejme společně vyhovující čepičky, hledejme řešení a naslouchejme druhým. Jejich a naše parametry na čepičku se mohou dost výrazně lišit. Tento přístup se mi osvědčil i pro jednání s dospělými.

Děkuji tedy té paní na začátku článku 🙂

 

Celý můj příběh o tom, jak jsem se díky dětem začala transformovat, najdete ZDE.

 

Učím, jak jíst bez lepku, mléka a cukru pomocí osvědčených návodů a receptů. Tato moje strava je založená na zelenině, obilovinách, luštěninách, příležitostně i mase a vejcích. Více jak 12 let nejím lepek (pšenici, žito, ječmen, oves, to znamená pečivo, knedlíky, běžné těstoviny), mléko (a také sýry, smetanu, jogurty, máslo) a cukr (bílý, řepný, tmavý, třtinový). Bezlepková strava bez mléka a cukru mi pomohla od mnoha zdravotních potíží, jako jsou pylové alergie, chronická rýma, záněty dutin, angíny, gynekologické potíže a další. Také jsem mívala o 25 kilo víc. Celostní přístup k životu mi přináší kvalitnější dny i noci. Věnuji se také meditacím, praktikuji masáže shiatsu, cvičím taiji a dechová cvičení. K úpravě životního tempa a stylu mě přivedl zdravotní stav, když mi bylo 35 let. Také moje děti, dvojčata, jsou většinou na této stravě. Neznají antibiotika a nic než pár dní rýmičky. Jsem autorkou videoreceptů, eBooků a mnoha receptů a kuchařek stravování bez cukru, mléka a lepku. Více o mě se dozvíte zde. Můj příběh. Svoje recepty píšu a dávám do praktických eBooků. Moje eBooky najdete zde. Ve VIDEU vám povím: Jak to všechno začalo.

Mám pro vás eBook zdarma:
Kus bezlepku do kapsy

Bez cukru, mléka a lepku

Vyzkoušejte recepty na sladké i slané svačiny bez cukru, mléka a lepku.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů